Mąka owsiana razowa

Mąka owsiana razowa

Pełnoziarnista mąka owsiana to mielone ziarna owsa. Mąka owsiana razowa to produkt dość mało znany, dużo lepiej znamy owies pod postacią płatków owsianych albo ciasteczek owsianych. Ale jeśli smakują ci płatki owsiane, to mąka owsiana razowa również może ci przypaść do gustu.

1,99 zł
Brutto
Waga

Bogate w błonnik

Szczegółowe informacje

Właściwości mąki owsianej razowej. Jakie właściwości ma mąka owsiana razowa?

Owies jest bogaty w błonnik, składnik, który nie ma wartości odżywczej, ale daje nam poczucie sytości, ponieważ pęcznieje w żołądku. Najwięcej błonnika i minerałów jest w zewnętrznej części ziaren, dlatego też mąka owsiana razowa jest zdrowsza od mąki białej.

Owies zawiera również dużo więcej tłuszczów niż inne zboża. Są to oczywiście zdrowe, roślinne tłuszcze. To między innymi dzięki nim płatki owsiane są tak pożywne i dlatego też pożywna jest razowa mąka owsiana. Mąka owsiana razowa ma zupełnie inny smak niż zwykła mąka pszenna.

Mąka owsiana bogata jest w błonnik, witaminy (z gr. B, E, kwas foliowy), węglowodany, tłuszcz oraz w składniki mineralne tj. sód, wapń, potas, fosfor, magnez, cynk.

Czy mąka owsiana jest zdrowa?

Owies ma wysoką zawartość beta-glukanu, który jest rozpuszczalnym błonnikiem, który tworzy gęstą żelowatą substancję w jelitach, dzięki czemu czujesz się pełny. Główne zalety beta-glukanu to:

  • niższy poziom cholesterolu, w tym cholesterol lipoprotein o niskiej gęstości
  • niższy poziom cukru we krwi
  • zwiększenie sytości
  • wzrost flory bakteryjnej jelit

Owies, a więc i mąka owsiana, są bogate w przeciwutleniacze (antyoksydanty) i dobroczynne substancje roślinne zwane polifenolami. Warto zauważyć, że unikalna grupa przeciwutleniaczy, zwana adamantamidem, występuje prawie wyłącznie w owsie. Awentramidy pomagają obniżyć ciśnienie krwi poprzez zwiększenie produkcji tlenku azotu. Cząsteczki tego gazu pomagają rozszerzać naczynia krwionośne, co prowadzi do lepszego przepływu krwi.

Zdrowa żywność - poznaj jej bogactwo!

Składniki    100% mąka owsiana razowa

Wartości odżywcze mąki owsianej razowej

  • energia: 351 kcal / 1479 kJ 
  • tłuszcze: 7,1 g
  • białko: 11 g
  • węglowodany: 56 g
  • błonnik: 9,7 g

w 100g produktu 

Komentarze (0)

Co nowego?

Witaj na blogu MojeMusli – znajdziesz tu informacje ze świata musli, porady dietetyków, oraz bieżące oferty w naszym sklepie.

Posty