

Mąka z ciecierzycy jest bezglutenowa, ma niski indeks glikemiczny, ma wysoką kaloryczność i wysoką zawartość białka – dlatego bywa nazywana „mięsem”.
Chociaż mąka z ciecierzycy nie jest zbyt popularna w naszym kraju, to w południowej Europie (Francja i Włochy) czy w krajach arabskich i azjatyckich, mąka z ciecierzycy od wieków jest jednym z ważnych składników w kuchni. W Indiach nazywa się Besan (hindi) i jest używany w przepisach na pakorę (popularną przekąskę warzywną w kuchni indyjskiej). Mąka z ciecierzycy jest również składnikiem falafeli czy hummusu i jest bardzo popularna w kuchni arabskiej. Pojawia się również w wielu ustawach w południowej Francji. Jest używany do produkcji pikantnych przetworów, takich jak soccas i panisses. Oczywiście to nie wszystkie możliwości zastosowania mąki z ciecierzycy, która jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnej mąki w wielu potrawach.
Mąka z ciecierzycy pozyskiwana jest z zmielonych ziaren ciecierzycy (fasola garbanzo, ciecierzyca), które należą do rodziny roślin strączkowych, pochodzącej z Azji i uprawianej w basenie Morza Śródziemnego od czasów starożytnych. Ciecierzyca i zrobiona z niej mąka to cenne źródło białka roślinnego bogatego w zbilansowane aminokwasy.
Mąka z ciecierzycy zawiera również dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych i minerałów, które są korzystne dla zdrowia, takich jak:
Jego składniki zawierają kwas foliowy (witamina B9), który kobiety w ciąży powinny spożywać wraz z posiłkami, a także ma dużą wartość. Produkt zaczyna zdobywać uznanie w krajach zachodnich, ale znany jest głównie jako podstawa wielu typowych dań indyjskich.
Mka z ciecierzycy jest podobna do produktów z kaszy gryczanej, prosa czy ryżu, nie zawiera glutenu. Najbardziej ekstremalną formą nietolerancji glutenu jest celiakia, która jest genetyczną skłonnością układu odpornościowego do nadmiernej reakcji na spożycie glutenu, co prowadzi do poważnych chorób układu pokarmowego. Osoby z celiakią mogą bez obaw spożywać bezglutenową mąkę z ciecierzycy. Powodem tego jest to, że inne parametry mogą również gwarantować zdrowie.
Indeks glikemiczny mąki z ciecierzycy jest bardzo niski, tylko 35. Wskaźnik równy 35 oznacza, że diabetycy mogą bez obaw spożywać mąkę z ciecierzycy, która zdecydowanie różni się od pszenicy i prosa. Co ważne, pomimo wysokiej kaloryczności mąki z ciecierzycy osoby odchudzające się docenią właściwości mąki z ciecierzycy. Spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym przyspieszy wyczerpywanie się zapasów tkanki tłuszczowej, prowadząc do utraty wagi. Ciekawe rezultaty mogą osiągnąć również osoby ćwiczące na siłowni – niski IG wpłynie na redukcję tkanki tłuszczowej, a bardzo wysoka zawartość białka sprzyja budowaniu masy mięśniowej.
Zdrowa żywność - poznaj jej bogactwo!
Składniki: 100% mąka z ciecierzycy
w 100g produktu
Zobacz także
Witaj na blogu MojeMusli – znajdziesz tu informacje ze świata musli, porady dietetyków, oraz bieżące oferty w naszym sklepie.